פרופ' יוסף קלפטר

פרס ויצמן למחקרים במדעים מדויקים - 2008

פרופ' יוסף קלפטר זכה בפרס ויצמן למחקרים במדעים מדויקים על תרומתו להבנת הדינמיקה של תנועה אקראית במערכות מורכבות.

 

פרופ' יוסף קלפטר מכהן כנשיא אוניברסיטת תל-אביב. פרופ' קלפטר הינו מדען בתחום הכימיה הפיסיקלית. השלים תואר ראשון ושני בפיסיקה באוניברסיטת בר-אילן, ותואר שלישי בכימיה באוניברסיטת תל-אביב, בהנחיית פרופ' יהושע יורטנר, בשנת 1978. לאחר השלמת עבודת הבתר-דוקטורט בכימיה במכון הטכנולוגי במסצוסטס (MIT) הצטרף ליחידת המחקר וההנדסה של חברת EXXON בארה"ב ועבד בה במשך שמונה שנים. בשנת 1987 הצטרף לסגל ביה"ס לכימיה באוניברסיטה ומשנת 1989 הוא פרופ' מן המניין.

 

בשנים 1998 עד 2003 הופקד על קתדרת גורדון לכימיה, ומשנת 2003 הוא מופקד על הקתדרה ע"ש היינמן לכימיה פיסיקלית. פרופ' קלפטר שימש כראש החוג לכימיה פיסיקלית בשנים 1992-1990 ובשנים 1998-2002. במקביל שימש כראש מכון סאקלר לכימיה פיסיקלית.

 

בשנים 2002-1996 היה חבר בועד המנהל של הקרן הלאומית למדע וראש תחום המדעים המדויקים בקרן, ומשנת 2002 ועד היום הוא עומד בראש הקרן הלאומית למדע. השתתף בוועדות לאומיות, ביניהן בתת הועדה למחקר של ועדת שוחט ובוועדת הקרן למחקר ביו-רפואי, ובוועדות בינלאומיות, ביניהן כיהן כנציג ישראל בקרן האירופאית למדע. בשנת 2004 שימש כיו"ר כנס גורדון היוקרתי בנושא תהליכים חשמליים בחומרים אורגניים.

 

בשנת 2011 נבחר כחבר באקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים - American Academy of Arts and Sciences.

 

פרופ' קלפטר זכה לפרסים רבים על הישגיו המדעיים, ביניהם: פרס קרן אלכסנדר הומבולט, פרס וייצמן למדע, פרס קולטהוף של הטכניון, פרס רוטשילד בכימיה ופרס האגודה הישראלית לכימיה. הוא עמית של החברה הפיסיקלית האמריקאית ושל המכון ללימודים מתקדמים בפרייבורג שבגרמניה, ובעל תואר דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה הטכנית של וורוצלב, פולין.  

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>